Polska Piastów

"Polska Piastów" Pawła Jesienicy

Pozycja, do której musiałem chyba dorosnąć. Historia jaką pamiętam ze szkoły była pełna wkuwanych na pamięć dat i skutków tragedii narodowych, powstań i wojen. Podkreślano wówczas tą „bylejakość” narodu i jego zamiłowanie do samobójczych zrywów z hasłem „Bóg, honor i Ojczyzna” na ustach. Historia w której brakowało mi dumy bycia Polakiem.

Obraz jaki przedstawia Jasienica jest zupełnie inny. Oczywiście pełno w nim także smutnych relacji, w końcu podawana przez niego historia jest oparta na potwierdzonych faktach, ale przewija się jeden ważny motyw: Polska była wielka zanim przyjęła Chrzest a wielu jej władców nadawało ton polityce europejskiej. Nakreślone przez autora tło wydarzeń pozwala je w pełni zrozumieć i utwierdza nas w przekonaniu o wyjątkowości naszego narodu.

Po tej lekturze z pewnością śmielej i z dumą będziemy wyrażali się o nas samych, Polakach. Choć lektura rozdziału „Rozbicie dzielnicowe” jest bardzo przygnębiająca i nie najlepiej świadczy o Kościele to warto poznać pierwszą dynastię Piastów i jej wpływ na losy Europy. Polecam.